» » کلیات تأسیسات ساختمان و گرمایشی موتورخانه

محصول پیشنهادی

{mycart} {shop_latest} {frontshop}

برچسب ها

مطالب برتر
  نظر سنجی
  نظرشما در مورد سیستم؟

  آمار بازدید آمار بازدید
  بازدید امروز :
  40
  بازدید دیروز :
  281 [-6.02 %]
  بازدید هفته :
  1511
  بازدید ماهانه :
  9365
  بازدید سالانه :
  9365
  بازدید کل :
  289172
  بیشترین بازدید :
  9470 نفر در 1398.04.15
  کلیات تأسیسات ساختمان و گرمایشی موتورخانه


  بدون شک یکی از نیازهای ضروری بشر در طول تاریخ، داشتن محیطی امن و راحت برای زندگی بوده و این نیاز در هزاره سوم، با ماشینی شدن زندگی در قالب بهره برداری از تأسیسات ساختمان و گرمایشی موتورخانه ها بیش از پیش خودنمایی می کند.

  تولید و عرضه انواع ملزومات و تجهیزات کاربردی تأسیسات گرمایشی ساختمان از دیرباز مورد توجه شرکت های کوچک و بزرگ سازنده تجهیزات تأسیسات حرارتی قرار گرفته و به مرور زمان عوامل زیادی دست به دست هم داده اند تا بتوان بهترین محصول را برای ایجاد گرمای مطبوع ساختمان انتخاب نمود.

  در این مطلب قصد داریم به معرفی انواع تأسیسات ساختمان و گرمایشی موتورخانه و نحوه محاسبه، انتخاب، کارکرد و استفاده از آنها بپردازیم:

  معرفی انواع تأسیسات گرمایشی ساختمان
  پکیج گرمایشی :

  یکی از تجهیزات گرمایشی پر مصرف در فصول سرد پکیج گرمایشی است که به تنهایی می تواند نقش موتورخانه ای کوچک را در منازل و ساختمان های اداری ایفا نماید.

  بطور کلی وظیفه پکیج ها تأمین آبگرم مصرفی ساختمان و تأمین حرارت لازم برای گرمایش رادیاتورها می‌باشد. با وجود پکیج، دیگر نیازی به تاسیسات موتورخانه مرکزی نمی‌باشد و متعاقبا، هزینه های گزاف لوله کشی و تأمین دیگ و مشعل و ... جهت احداث تاسیسات ساختمان و گرمایشی موتورخانه مرکزی حذف می شود.


  کلیات تأسیسات ساختمان و گرمایشی موتورخانه  رادیاتور :

  رادیاتور وسیله ای بسیار مناسب و کارآمد برای توزیع گرمای لازم در منازل مسکونی و محیط های اداری می باشد. آب گرم تامین گرمایش رادیاتورها یا در پکیج همان واحد و یا در تاسیسات گرمایشی موتورخانه مرکزی ساختمان تولید می گردد .

  رادیاتور ها در انواع متفاوتی مانند رادیاتورهای آلومینیومی، رادیاتورهای پنلی، رادیاتورهای فولادی و انواع رادیاتورهای برقی به بازار عرضه می شوند.


  رادیاتور آلومینیومی :

  رادیاتور آلومینیومی معمولا از آلیاژ آلومینیوم تمام دایکاست، یا اکسترود و یا دایکاست اکسترود و به صورت پره ای تولید می شود. بطور کلی شرکت های تولید کننده رادیاتور آلومینیومی، محصولات خود را به صورت 5 پره، 7 پره و 10 پره تولید و عرضه می کنند.


  رادیاتور فولادی :

  از انواع دیگر رادیاتورها می توان به رادیاتورهای فولادی اشاره کرد؛ این رادیاتور ها از جنس ورق فولادی و با رنگ آمیزی الکترو استاتیک ساخنه می شوند و از نظر زیبایی ظاهری، توان رقابت با زیبایی رادیاتورهای آلومینیومی پره ای را ندارند. اما مزیت بزرگ رادیاتورهای فولادی توان انتقال حرارتی بالا و قیمت مناسب آن‌ها می‌باشد.


  رادیاتور پنلی :

  این رادیاتورها خود زیرمجموعه رادیاتورهای فولادی به حساب می آیند و گرما را به طور یکنواخت منتقل می نمایند. رادیاتورهای پنلی علاوه بر توزیع یکنواخت گرما، با انواع دکوراسیون ها همخوانی و از هر دو طرف قابلیت نصب دارند. اما باید توجه داشت که به دلیل جنس فولادی این رادیاتورها، امکان زنگ زدگی و سوراخ شدن آنها در بلند مدت، خصوصا در محیط های مرطوب زیاد است.


  رادیاتور برقی :

  رادیاتورهای برقی در ظرفیت ها و ظاهر متفاوت تولید می شوند؛ استفاده از این رادیاتورها در مناطقی که کمبود سوخت های فسیلی مثل گاز و گازوئیل وجود دارد، می تواند راهکار مناسبی باشد.
  هیتر :

  هیترها در انواع برقی خانگی، گازی، گازوئیلی، دوگانه سوز (گازی و گازوئیلی) و نفتی تولید می شوند و بدون نیاز به تامین آبگرم در تاسیسات گرمایشی یا موتورخانه مرکزی ساختمان، بطور مستقل امکان تامین گرمای مورد نیاز در فضای مورد نظر را دارند.

  برای آگاهی از انواع، ظرفیت‌ها، برندها و کاربردهای مختلف هیترها می‌توانید به گروه هیترها در سایت مراجعه نمایید.

  مبدل حرارتی :

  یکی از پرمصرف ترین تجهیزات در تأسیسات حرارتی بوده که نقش اصلی در تبادل حرارت ایفا می کند.وظیفه مبدل حرارتی، تبادل گرما بین دو سیال است که این سیال ها معمولا، آب، روغن، گاز و یا حتی هوا می باشند.

  مبدل های حرارتی معمولا در سه نوع مبدل حرارتی پوسته و لوله، مبدل حرارتی صفحه ای و مبدل حرارتی پره ای تولید می شوند.


  تأسیسات گرمایشی لازم برای راه اندازی موتورخانه :

  بدون شک مواردی که در بالا ذکر شد برای ایجاد گرمای مطبوع در ساختمان کافی نیست، برای ایجاد و راه اندازی یک موتورخانه، به انواع تأسیسات گرمایشی نیاز است تا بتوان برای مدت زمان طولانی از آنها استفاده کرد.

  دیگ چدنی :

  دیگ های چدنی که به نام دیگ شوفاژ چدنی نیز شناخته می شوند، نسبت به دیگ های فولادی از فشار کار و راندمان جذب انرژی کمتری برخوردارند، ولی بدلیل قابل تفکیک بودن پره ها، حمل آسان و دارا بودن قیمت پایین تر، معمولا در تأسیسات گرمایشی ساختمان و موتورخانه مرکزی بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند.
  دیگ فولادی آبگرم :

  دیگ های آبگرم فولادی با استفاده از احتراق و گرمای مشعل و دارا بودن سطوح جذب انرژی گرمایی بیشتر و راندمان حرارتی بالاتر، وسیله ای مناسب برای تأمین گرمایش مورد نیاز در صنایع، استخرها و ساختمان ها می باشند.

  لوله و اتصالات و شیر آلات موتورخانه

  انجام لوله کشی اصولی و استفاده از شیرآلات استاندارد می تواند به دوام تاسیسات موتورخانه مرکزی ساختمان بیفزاید، به همین دلیل باید از بهترین لوله ها و اتصالات ممکن استفاده کرد. لوله های مورد استفاده در تأسیسات ساختمان و موتوخانه مرکزی عمدتا از جنس لوله های مانیسمان، لوله های سیاه و لوله های گالوانیزه می باشند.


  مشعل :

  مشعل وسیله ایست که با اختلاط مقدار معینی سوخت و هوا و احتراق این دو، انرژی سوخت را به انرژی گرمایی تبدیل می کند و اصطلاحا به آن قلب تأسیسات ساختمان اطلاق می گردد. مشعل‌ها از نظر مصرف سوخت به انواع گازوئیل سوز، گازسوز، مازوت سوز، دوگانه سوز (گاز و گازوئیل) و سه گانه سوز (گاز، گازوئیل و مازوت) تقسیم می شوند.


  پمپ آب وآبرسانی :

  بطور کلی عمل جابجایی آب توسط پمپ ها انجام می شود و این پمپ ها وظیفه انتقال و تأمین آب مورد نیاز در تأسیسات آبرسانی را بر عهده دارند. پمپ های آب نیز از نظر اندازه و سایز، جنس پروانه و بدنه، دور موتور، محل و نحوه استقرار و ... در انواع مختلف تولید می شوند.

  پمپ سیرکولاتور :

  از پمپ های سیرکولاتور برای گردانیدن آب گرم در تأسیسات گرمایشی یا آب سرد در تأسیسات سرمایشی ساختمان استفاده می شود. پس از تأمین آبگرم در دیگ حرارت مرکزی ساختمان، این پمپ سیرکولاتور است که آب گرم را از دیگ موتورخانه به لوله های برای ایجاد گرمایش در رادیاتورها منتقل می کند.
  یونیت هیتر :

  وظیفه ایجاد گرمایش در سالن هایی که دارای تاسیسات موتورخانه مرکزی هستند بر عهده یونیت هیترهاست.

  یونیت هیتر به دلیل دارا بودن فن هوادهی دارای قدرت حرارتی خیلی بالاست؛ این قدرت حرارتی بالا کمک می کند تا توزیع گرما در محیط های بزرگ و حتی با ارتفاع سقف بلند به صورت یکنواخت صورت بگیرد.

  در بخش گرمایشی و موتورخانه سایت مرجع و فروشگاهی دماتجهیز انواع بیشتری تجهیزات تأسیسات ساختمان گرمایشی و موتورخانه مانند منبع آب گرم کویلی،دوجداره و ذخیره سوخت، سختی گیرهای رزینی، مغناطیسی و ... از برندهای معتبر و قابل دسترس در بازار تأسیسات ایران، بطور کامل با مناسب ترین قیمت ها و امکان ارسال سریع همراه با روش های محاسبه و توصیه های اجرایی و نصب هریک از آنها ارائه گردیده است.  منبع: دما تجهیز

  مطالب مرتبط:

  • تاسیسات ساختمان چیست؟تاسیسات ساختمان چیست؟ تاسیسات ساختمان به بیان ساده عبارت از: ایجاد شرایط مطلوب جهت سکونت است. برای اولین بار واژه تاسیسات در سازه ها زمانی بکار برده شد که بشر با مواردی از جمله: ایجاد تهویه هوا،
  • دانلود کتاب مراحل تصویری آموزش اجرای ساختمان بتنیدانلود کتاب مراحل تصویری آموزش اجرای ساختمان بتنی آموزش اجرای ساختمان بتنی نام کتاب ۸۰ صفحه ای بسیار خوبی است که امروز در سایت ما قرار میگیرد .این کتاب توسط آقای مهندس علی صفری تهیه شده تا بصورت
  • ضوابط و مقررات ساختمانی و قوانین ساخت و ساز شهری شهرداریضوابط و مقررات ساختمانی و قوانین ساخت و ساز شهری شهرداری دانستن قوانین شهرسازی در ارتباط با پارکینگ برای نقشه برداران ثبتی الزامی نیست، ولی آشنایی با این ضوابط و مقررات ممکن است در موارد خاص و مواجهه
  • آشنایی با قوانین ساختمان سازیآشنایی با قوانین ساختمان سازی احتمالا بسیاری از ما با قوانین مربوط به ساخت و ساز آشنا نبوده یا اطلاعات‌مان در این ‌باره به صورت سطحی و پیش پا افتاده است که به نظر می‌رسد این مساله به مراتب قابل
  • بتن جذب کننده کربن دی اکسید! (جنگل بتنی)بتن جذب کننده کربن دی اکسید! (جنگل بتنی) سیمان پرتلند ساخته شده از مواد آهکی از جمله گچ و سنگ آهک و همچنین آلومینا – سیلیکا نیز به عنوان خاک رس است. ساخت بتن شامل خرد کردن مواد اولیه آن, اختلاط آنها
  بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
  پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.
  افزودن دیدگاه
  نام:*
  ایمیل:
  متن نظر:
  • bowtiesmilelaughingblushsmileyrelaxedsmirk
   heart_eyeskissing_heartkissing_closed_eyesflushedrelievedsatisfiedgrin
   winkstuck_out_tongue_winking_eyestuck_out_tongue_closed_eyesgrinningkissingstuck_out_tonguesleeping
   worriedfrowninganguishedopen_mouthgrimacingconfusedhushed
   expressionlessunamusedsweat_smilesweatdisappointed_relievedwearypensive
   disappointedconfoundedfearfulcold_sweatperseverecrysob
   joyastonishedscreamtired_faceangryragetriumph
   sleepyyummasksunglassesdizzy_faceimpsmiling_imp
   neutral_faceno_mouthinnocent
  دو کلمه نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید: *

  Powered by DataLife Engine © 2014
  Develop Templates DataLife Engine Web-ARTs